ARUDEP / Altyapı Ruhsat ve Denetim Programı
ARUDEP / Altyapı Ruhsat ve Denetim Programı
ARUDEP / Altyapı Ruhsat ve Denetim Programı

Uygulama Hakkında

Yenilikçi ve daha yaşanabilir teknolojileri kullanan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Altyapı Ruhsat ve Denetim Programı (ARUDEP), bilgi kaynaklarını yönetebilmek, kaynakları doğru ve etkin kullanmak, şehirde yaşayanları bilgilendirerek hayatı kolaylaştırmak için hazırlanmış, belediyelerin insana temas ettiği akıllı şehir uygulamalarındandır.

Yazılımı, Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemler Şube Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü ile Altyapı Koordinasyon Şube Müdürlüğü personellerinin işbirliğinde gerçekleştirilmiştir.

ARUDEP Altyapı Ruhsat Denetim Programı; günümüzün en önemli kaynağı olan zaman ve yerinden doğru, güvenilir bilgiye ulaşma konusunda kurumlara fayda kazandıracağı gibi yapılan başvuru ve çalışmalar konusunda vatandaş ve trafik üzerindeki sürücülerin bilgilendirilmesi gibi uygulamaları ile sistem içerisinde toplumsal fayda sağlayacaktır.

Program üzerinden alınacak Altyapı Bilgi Sistemi ve günlük çalışma bilgileri ileride trafik yönetiminde Kent Bilgi Sisteminin de parçası olacaktır.

Uygulamaya buradan erişebilirsiniz.

Uygulamanın Sağladığı Faydalar

Türkiye’de öncü ve örnek olacak Akıllı şehir uygulamalarından, ARUDEP (Altyapı Ruhsat Denetim) Programı sayesinde;

  • Altyapı ruhsat başvuruları ve alt kurul incelemeleri CBS haritaları üzerinden internet bağlantısı ile yapılacak,
  • Kurum ve Belediye temsilcileri tarafından yapılan alt kurul incelemeleri de aynı şekilde CBS haritaları üzerinden tamamlanacak,
  • İncelenen ve uygun bulunan ruhsat başvurularının  işlemleri (Keşif, tahakkuk, yazışmalar vb) E-Belediye sistemimiz üzerinden Ulaşım Dairesi Başkanlığına bağlı Altyapı Koordinasyon Şube Müdürlüğü tarafından kısa sürede yapılacak,
  • Her aşamada başvuru sahipleri bilgilendirilecek,
  • Ruhsat denetimleri sahada güncel bilgiler üzerinden yapılacaktır.